Néha szinte magunka sem ismerünk a rólunk készült fotókon, és ez a sok tükörhasználat miatt van, írja Dr. Tara Well pszichológusnő a Psychology Today-ben. Egy fényképen ugyanis önkéntelenül is azt a képet szeretnénk viszontlátni, amit a tükörbe nézve megszoktunk önmagunkról, de a kamera máshogy lát minket.

AszimmetriairtemmizsA

Először is persze ott kezdődik a dolog, hogy a tükörben csak bizonyos szögekből láthatjuk a saját arcunkat, de fényképet meg bármilyen szögből lehet készíteni, szóval ez az egyik különbség. Ennél is fontosabb, hívja fel a figyelmet a szakértő, hogy az arcunk csak nagyjából szimmetrikus, de nem pontosan. A fotón és a tükörben látott kép csak azoknál azonos, akiknek tökéletesen, szabályosan szimmetrikus az arca, de ilyen a természetben nincs.

Így aztán a fényképeken annak a tükörképét szoktuk látni, mint ami reggel visszanéz ránk fogmosás-sminkelés-stb. közben, ebben pedig kicsit nehezebben ismerjük fel magunkat.

via GIPHY

Ugyanez az effektus sokkal jobban megfigyelhető egy másik jelenségben: ugye te se szereted a saját hangodat videókról vagy más felvételekről visszahallgatni? Ez azért van, mert egy csomót hallod a saját hangod, de nem úgy, ahogy a többiek hallják, hanem úgy, ahogy a saját fejedben hallatszik. Így aztán az „igazi” hangod kifejezetten idegenül hangzik, mintha nem is te lennél az. A saját arcodat sem pontosan úgy szoktad látni, ahogy a többiek látják, ezért van, ha úgy érzed, hogy egy-egy fotó bár te vagy, valahogy mégsem hasonlít rád.

Amit megszoktunk, az tetszik

Már egy 1977-es kutatás bebizonyította, hogy azt szeretjük, amihez hozzá vagyunk szokva: embereknek fotókat mutattak magukról, és megkérdezték, mennyire tetszenek önmaguknak a képen. Az embereknek általában azok a képek tetszettek jobban, amik nem igazi fotók voltak, hanem az igazi portréik tükörképei.

A szakértő felhívja a figyelmet, hogy ez az effektus még erősebb azoknál, akik már a saját tükörképüket sem szeretik különösebben: ők egy (nem tükrözött) fotót még előnytelenebbnek fognak érezni.

Egy 2021-es kutatás hasonló eredményeket hozott. Ebben egy hagyományos és egy olyan tükröt használtak, amely nem fordítja meg a képet. A tesztalanyok zöme azt mondta, hogy a nem fordító tükörben sokkal kevésbé vonzónak és sokkal kevésbé szimmetrikusnak tűnt az arcuk saját maguk számára, máshogy látták önmagukat. Érthető: az ember jobban észreveszi saját arcának aszimmetriáit, ha azok fordítva vannak ahhoz képest, amit ő nap, mint nap lát a tükörben.

via GIPHY

Szokd magad mozgalom

Ezért például a plasztikai sebészetet fontolgatóknak hasznos lehet, ha rendszeresen egy ilyen nem fordított képet mutató tükröt használnak, hogy hozzászokjanak az igazi, azaz nem tükrözött arcukhoz. Ezáltal a fényképeken sem látják majd a külsejüket annyira előnytelennek, és jobban tisztában lehetnek azzal, hogy mások milyennek látják őket.

Via