Ha a szervezetünk túl kevés - vagy túl sok - alvást kapott, az egyszerre több negatív hatással is lehet ránk, ilyen például a fogyás akadályozása. 

Nagyon kevesen figyelnek oda az  alvás  optimális hosszára: amikor reggel megszólal az ébresztőóra, a legtöbben nyúzottak és fáradtak vagyunk, szundira nyomjuk a telefonunk, és durmolunk, ameddig csak lehet.

Az alváshiánynak azonban komoly következményei lehetnek: 

  • a gyengébb kognitív teljesítmény,
  • az alacsonyabb figyelmi képesség,
  • a mentális egészségünk veszélyeztetése,
  • vagy a rossz általános közérzet.


Az alvás optimális időtartama felnőtteknél

A Cambridge-i és a Fuhani Egyetem közös publikációja meghatározta, mennyit kéne aludnunk: egy felnőttnek optimálisan hét óra alvásra van szüksége, hogy felfrissüljön.  

A kutatási eredmények szerint ennyi idő szükséges ahhoz, hogy az alvási cikluson belül minden folyamat - például a  fogyás  - lezajljon:

  • regeneráció a léleknek és a testnek,
  • anyagcsere megfelelő működése,
  • izomépítés,
  • a gyomor és bélrendszer megfelelő működése,
  • hormonegynesúly, 
  • sejtek és szövetek helyreállítása, 
  • immunrendszerünk karbantartása.

Mi történik, ha nem alszom eleget?

Ha megnézzük, milyen feladatokat végez el a szervezetünk alvás közben, nem meglepő, hogy nagyon káros, ha megtagadjuk tőle az optimális alvásmennyiséget. Főleg a regenerációs folyamatok nem működnek, és a tartalékok sem pótolhatók. Az eredmény: zavart anyagcsere, pszichés egyensúly hiánya és általában rossz közérzet. Tehát jól jegyezd meg: az optimális alvásmennyiség ismeretében aktívan támogathatjuk és elősegíthetjük testünk és lelkünk egészségét, ráadásul a  fogyáshoz  is hozzájárul!

Hogyan aludj jól?

Ezeket mellőzd! 

Bármennyire is nehéz, közvetlenül elalvás előtt néhány dolgot érdemes mellőzni: ilyen például az okostelefon (közösségi média!), az idegtépő könyvek vagy hangoskönyvek, illetve filmek. Mindezeket legalább fél órával az elalvás előtt kerülni kell, de ideális esetbe be se engedd őket az ágyadba.

Nyugodj meg!

Ahhoz, hogy jól tudjunk aludni, fontos, hogy a testünknek már jó előre jelezzük, hogy pihenhet. Ezt úgy tehetjük meg, hogy  alvás  előtt legalább két órával nem eszünk, nem végzünk megerőltető testmozgást, és nem végzünk semmilyen fizikai vagy szellemi munkát.

Jó alvási körülmények

Ahhoz, hogy az alvás optimális időtartama és minősége ne kerüljön veszélybe, fontos a megfelelő környezet, a hőmérséklet, páratartalom, és a fényerő. Közvetlenül lefekvés előtt például még egyszer szellőztesd ki a hálószobát. Ezenkívül a hálószobában nem szabad túl fényesnek lennie, mert az rossz jeleket küld az agynak. Ne feledd, hogy a túl meleg nem tesz jót az elalváshoz tökéletes hőmérséklet 17 és 19 fok között van.

Via