A hüvelyszárazság nagyon gyakori jelenség a nők körében, mégis még mindig tabutéma, pedig minden hatodik nőt érint. Bár a menopauza idején nagyobb az előfordulási arány, valójában bármely életkorban előfordulhat. 

A hüvelyszárazság tünetei

A hüvelyszárazságnak több tünete is lehet, egyebek között  jellemző a bőrpír a külső nemi szerveken, de nem kizárt a viszkető, sőt égető érzés sem. Ezenkívül pedig, ha fennáll a hüvelyszárazság, akkor a közösülés is fájdalmas lehet, sőt enyhe vérzés is előfordulhat. Hátterében állhat ösztrogénhiány, ami főleg a menopauza után csökken, de okozhatják különböző gyógyszerek is, de autoimmun betegség is lehet a kiváltó ok. 

Hogyan kezeljük? 

Hüvelyszárazság esetén lehet sikosítókat, valamint nedvesítőket használni, de csakis abban az esetben, ha előztesen már kizárták a panasz mögött meghúzódó súlyosabb betegségeket. Ez azért nagyon fontos, mert, ha csak tüneti szinten kezelik  a problémát, akkor egyfelől visszatérhet, másfelől súlyosabb következményei is lehetnek. 

A kezelés mindenképpen a kiváltó októl függ. Abban az esetben, ha egészséges hüvelyszárazságról beszélünk, akkor a sikosítók mellett az ösztrogénterápiát szokták alkalmazni. Ami történhet szájon át szedhető gyógyszerekkel, de a hüvelyben alkalmazható lokális készítményekkel is. 

 Amennyiben a hüvelyszárazságot valamilyen fertőzés okozza, akkor azt kell kezelni, annak elmúltával ugyanis a hüvelyszárazság is megszűnik.

Sajnos a hüvelyszárazság kérdése még mindig tabu téma, sők nő pedig figyelmen kívül is hagyja a problémát. Ez azonban nem jó stratégia, így, ha kényelmetlenséget, vagy szexuális nehézséget tapasztalsz, ne habozz orvoshoz fordulni, hiszen a problémád jó eséllyel könnyedén, gyorsan és hatékonyan kezelhető. 

(via)