Úgy érzed valami nem oké a kapcsolatodban? Gondoltál már arra, lehet, hogy a monogám életvitel nem neked való? Most mutatunk neked 5 jelet, ami egyértelműen arra utal, a monogámia bizony nem a te pályád. 

Az etikus nem monogámia 

Elősször azonban tudnod kell, hogy a nem monogámia egy lehetőség, ez nem azt jelenti, hogy mindenkinél ez válik be, csupán lehetővé teszi az emberek számára azt, hogy eldöntsék, mik azok a határok a kapcsolataikban, amik még beleférnek, mi az, ami működik a számukra. A szexuális vágyaink és a romantikus kapcsolataink ugyanis csak rajtunk múlna, mindennek csak a képzelet szabhat határt. Ha azonban valaki pontosan ismeri a kapcsolati struktúrákban rejlő lehetőségeket, az sokkal jobban el tudja dönteni azt is, mi a legjobb a számára. 

Az etikus nem-monogámia fogalma persze sokak számára nem világos, ugyanis több fajtája is lehet:  ide tartozik a klasszikus nyitott kapcsolat, az édeshármas, a swinging, a poliamoria, vagyis a többszerelműség, illetve a polifidelitás, azaz a több ember iránti elköteleződés valamint a poligámia is. (ez utóbbi alapvetően többnejűséget vagy több férjűséget jelent, ami Magyarországon törvényellenes - a szerk.)  A lényeg azonban  – bármelyik alternatíváról is van szó  –, hogy a dolgok minden fél beleegyezésével történnek. Most, hogy meghatároztuk, mi is az etikus nem-monogámia beszéljünk azókról a jelekről, melyek arra utalnak: számodra nem a monogámia a legjobb lehetőség. 

Egyik kapcsolatból a másikba 

Azt gondolhatnád, hogy ez butaság, pedig ha egyik monogám kapcsolatból ugrasz a másikba – mindenféle szünet nélkül  –, akkor az arra enged következtetni, hogy  valami újra vágysz, valami újat akarsz kipróbálni. Ezért vetsz véget az előző, hogy aztán belevághass az újba. 

Csalfa voltál 

A megcsalás kapcsán él az általános sztereotípia, hogy az mindenképpen rossz. Persze félreértés ne essék, nem a hűtlenség mellett akarjunk kampányolni, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ha valaki megcsalja a másikat, az gyakran nem azért van, mert rosszindulatú akar lenni. Egyszerűen csak arról van szó, hogy valami hiányzik, de ennek nagy eséllyel nincs köze a partnerhez, nem ő a dolog okozója. Ha a korábbi kapcsolataidban voltál már csalfa, akkor tedd fel magadnak a kérdést a motivációdról: ki akartál lépni a kapcsolatodból? Mit kerestél pontosan? Hiányzott valami? Ha ezekre megvan a válasz, akkor hamar kiderülhet az is, lehet, hogy csak szimplán nem vagy monogám alkat. 

Szorongsz, ha arra gondolsz egyetlen emberrel kell leélned az életed

Már többször feltetted magadnak azt a kérdés, hogy vajon képes leszel-e egyetlen emberrel leélni az életed? Akkor az komolyan arra utalhat, a monogámia nem a te asztalod. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne akarnál valakivel közös életet építeni, de közben úgy érzed nem szeretnéd azt sem, ha ez akadályozna abban, hogy másokkal is szeretetteljes kapcsolatot építs ki. 

Imádod a párod, de úgy érzed valami hiányzik 

Lehet, hogy imádod a jelenlegi párod, vele tervezed a jövőd, de közben mégis úgy érzed, hiányzik valami. Ez nem jelneti azt, hogy nem szereted vagy tiszteled a másikat, csupán arról lehet szó, hogy a monogámiáról másként gondolkodsz. Ezzel nincsen semmi baj és akár működőképes is lehet a dolog, már ha őszintén beszélsz a dologról a partnereddel. 

Egyáltalán nem vagy féltékeny 

A monogám kapcsolatokban egyáltalán nem szokatlan, ha felüti a fejét a féltékenység, hiszen a szerelmünk kapcsán hajlamosak lehetünk azt érezni, hogy ő csakis a mienk. Ha te azonban úgy vagy vele, hogy tudod, a partnered elsősorban hozzád kötődik, addig te egyáltalán nem bánod, ha esetleg ő  mással is is bensőséges kapcsolatba  kerül.

(via)